niedziela, 27 lutego 2011

53. Moje czytadła...." Przeklęte kamienie" -Yaron Svoray ,Richard Hammer

 Z Prologu :
       " Nazywano je Diamentami życia. wielkie,nieoszlifowane kamienie -  surowe diamenty najwyższej jakości . Kupowane przez bogatych Żydów z Europy Wschodniej w pierwszych dekadach XX wieku , miały służyć jako zabezpieczenie , paszport do ocalenia i nowego życia , kiedy nadejdzie katastrofa .
diamentami śmierci stały się po 1939 ,kiedy Trzecia Rzesza podbiła Polskę, a zwłaszcza w drugiej połowie 1941 roku , gdy hitlerowska machina wojenna przetoczyła się przez Bałkany ....
  Jest to historia podróży 40 z owych Diamentów Życia prze oceany i kontynenty , i historia tych , którzy je posiadali ,którzy ich pragnęli...którzy zmuszeni byli się ich wyrzec , historia tych którzy dla nich umierali , a także dwóch amerykańskich żołnierzy, którzy odebrali je oficerom SS , a następnie zakopali w okopie .
  Jest to również historia jednego człowieka Yarona Svoraya , który poświecił ponad 10 lat życia na ich odszukanie ."
 Na podstawie książki powstał dwu godzinny film dokumentalny , wyprodukowany i emitowany przez brytyjski The History Channel .

2 komentarze:

  1. Dzięki za wyjaśnienia w sprawie 12/12 :-) Tylko małe sprostowanie - witraże brata nie na tym blogu podziwiałaś. (Mój brat nie robi witraży).Mnie też się podobały :-))

    OdpowiedzUsuń
  2. grazka-1 wybacz pomyłkę ,musiałam dwa blogi w międzyczasie przeglądać :-(

    OdpowiedzUsuń