poniedziałek, 30 marca 2020

289. Książki w marcu

Wiatm:)
Zestawienie marcowe przeczytanych przezemnie pozycji . Książki te zgłaszam do trzech wyzwań:
1 do -Trójki e-pik 

-światy alternatywne :przeczytana na czytniku - "Rycerz Lata."Jim Butcher;seria-Akta Drezdena t.4  
   Duża dawka trzymającej w napięciu fabuły powieści fantasy z wątkiem kryminalnym. Harry  musi naprawdę się wysilać, by wyjść z opresji z życiem. Niestety wrogów przybywa, a sił niekoniecznie… Co lubię w tej seri? To specyficzny czarny humor, zaskakujące zwroty akcji, mroczne i niebezpieczne tajemnice. I oczywiście postać głównego bohatera,jest nieprzewidywalny :) Tym razem poznajemy bliżej  Białą Radę Magów i królestwo elfów.Dochodzi do wojny między dworami elfów. Jednym z powodów były pewne działania wampirów we cześniejszej części. Hary bezpośrednio zostaje zamieszany w walki wraz ze swoimi przyjaciółmi-wilkołakami, poznanymi w pierwszym tomie.
-bajka niekoniecznie dla dzieci: "Dziewczyńskie bajki na dobranoc"-antologia 
Zbiór opowiadań uwspólcześnionych na podstawie znanych baśni.Np: "Żar"(Dziewczynka z zapałkami) o kobiecie, która podpaliła swoj własny dom."Kaczucha"(brzydkie kaczątko)o nastolatce z problemami nadwagi."Karolina Bianka"(królewna śnieżka) o młodej utalentowanej skrzypaczce, ktorej ojciec nagle żeni się z niewiele starszą od niej kobietą.Opowiadań jest sporo,ksiażka ma 330 stron.Przytoczyłam te które mi się najbardziej podobaly.
 -zwierzę w tytule lub na okładce : " Woda dla słoni"-Sara Gruen 
 Dziewięćdziesięcioletni pensjonariusz domu seniora- Jacob Jankowski wspomina swoją młodość i pracę w cyrku, do ktorego trafił w pewnym sensie przez przypadek. Życie i praca w cyrku, w latach trzydziestych minionego wieku wcale nie było przyjemnością tylko ciężką i niebezpieczną pracą, która mogła się zakończyc nagłą śmiercią i to wcale nie koniecznie z winy zwierząt.

2. To Wyzwanie czytelnicze  u Czarnej Damy 
gdzie w marcu obowiązywały takie literki :

  WDK


 - Władysław Terlecki- Drabina Jakubowa ;okładka -kokarda 

cytat z okładki :
"...Koniec XVIII stulecia.Dwaj bohaterowie powieści hrabia i towarzyszący mu karzeł wyruszają w tajemniczą podróż obfitującą w niecodzienne i osobliwe przygody.Wsród licznych niebezpieczeństw podróżnicy, jak przystało na filozofów, starają się zachować postawę badaczy i zrozumiec otaczajacy ich świat, co nie zawsze się im udaje...."

  Karzeł ma na imię Aleksander i ze swoim panem Hrabią wyrusza z tajną misją. Jego pan bowiem ma dostarczyć pismo od króla Rzeczypospolitej, Satanisława Augusta do Carycy Katarzyny II.  Opowiadają wszystkim, że wyruszają w podróz w celach badawczych aby poznawać nowe kraje i ich mieszkańców. Rzeczywistość miesza się ze snem a bohaterowie mają nader często skłonności do rozwazażań filozoficznych.- Moony Witcher - "Dziewczynka z szóstego księżyca";okładka- książka,kot 


Książka dla dzieci. Główna bohaterka  Nina de Nobili - Ma 12 lat, urodziła się 26 października 1992 roku w Moskwie. Mieszka w Madrycie z dwiema ciotkami. Po śmierci dziadka wyjeźdza do Wenecji, gdzie odziedziczyła po nim willę i tajemne laboratorium alchemiczne. Opiekuje się nią niania Beza i gosposia Ljuba. Jej rodzice, pracują w Rosji więc widują się z córką bardzo rzadko. W Wenecji zaprzyjaźnia się z czwórką dzieci , które były uczniami jej dziadka i dowiaduje się, że był on badaczem zamieszkałego księżyca Xoraks. Razem muszą pokonać złego Karkona, ktory dąży do jego zniszczenia .

-Sophie de Mullenheim-"FBI i dziewięć kocich żywotów"; okładka- kozaki, kot


To bardzo sympatyczna książka o jedynym na świecie detektywie historycznym. Mianowicie FBI-to skrót, przezwisko Fabiana Bartolomeusza Isthoria, które ciągnie się za nim od przedszkola. Fabian miewa dziwnych klientów, np. pewien ogrodnik chce wiedzieć jakiego gatunku było jabłko, które spadło Newtonowi na głowę, a zdenerwowany fizyk chce dociec, czy Piotr Curie rzeczywiście zginął w wypadku, czy raczej ktoś spowodował ten wypadek....W wyniku badań prowadzonych przez FBI, okazuje się, że dwie te sprawy łaczy tajemniczy kot bez ogona ...


3.  Trzecim wyzwaniem jest wyzwanie na fB -Book-Trotter gdzie w marcu czytamy literaturę słowacką.


Moja propozycja to "Bajki słowackie"- Pavol Dobšinsky. Jedne podobne do znanych inne mniej znane :) 
  Jedną chyba z mniej znanych jest bajka o Szurce i Atalce. Dziewczynkę- Atalkę porwała pewna baba i wyuczyła czarów, posłuszna była dziewczyna to się baba cieszyła i dokuczała dziadowi. Tak, bo był i tam dziad. Dziad był zły, że mu baba dokucza i też sobie porwał chłopca- Szurkę. Ale Szurkce nie szła nijak nauka dziada i nic nie umiał. Baba ze złości straszyła Szurkę śmiercią, Atalka mu po kryjomu pomagała. W końcu razem uciekli, a zła baba chciała ich złapać i ukarać...ale jak to w bajkach bywa wszystko się dobrze skończyło. Szurka i Atalka się pobrali i żyli długo i szczęśliwie:)

I takie zdjęcie wszystkich książek razem. Pomysł od Czarnej Damy ściągnęłam(przyznaję się) 
Na dziś tyle - pozdrawiam serdecznie Mięta :)

Ps.Wszystkie książki wpisane zostają na listę: Wyzwanie czytelnicze 3660 stron - 2020 r . 


W tym miesiącu przeczytałam siedem książek. Brak zdjecia ksiażki z pozycji 1.Łączna ilość stron to 2407, co daje około 77 i pół strony dziennie.

Do miłego- Mięta :)
6 komentarzy:

  1. Sporo poczytałaś. Kochana jeżeli chodzi o tytuły, to muszą się zaczynać na daną literkę, a nie mieć ją w środku tytułu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Udany czytelniczo marzec, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń