wtorek, 28 lipca 2020

306. "Czerń kruka" - Ann Claves

Witam:)

    Dziś u mnie jest upalnie, o 15 w cieniu było + 31*C. Więc w taki upał przyda się trochę chłodu. A to za sprawa książki, którą niedawno skończyłam czytać."Czerń kruka" -Ann Claves

    Szetlandy, mróz, śnieg i Nowy Rok.  Pewien samotny, starszy mężczyzna, czeka w noc sylwestrową na gości. Czeka tak co roku, od wielu lat i nikt nie przychodzi, a on wciąż czeka.. 

  Dwie nastolatki niezupełnie trzeźwe wracają z imprezy noworocznej. Widząc światło, bardziej dla zabawy niż w innym celu postanawiają zajrzeć do "dziwaka". Kilka dni później jedna z nich Catherine, zostaje znaleziona martwa.

" W słonecznym świetle wczesnego poranka widok był ostry i wibrujący. Jaskrawa biel śniegu. Trzy wyraźnie odcinające się kształty. Kruki. Na obrazie nadałaby im kanciastą, niemal kubistyczną formę. Ptaki niedbale wyrzeźbione w twardym, czarnym drewnie. I nagle ta kolorowa plama. Czerwień, jak szkarłatna kula słońca”[str 36] 


     Śledztwo prowadzi inspektor Jimmy Perez, pochodzący z Fair Isle.

Mieszkańcy, a nawet lokalni posterunkowi, twierdzą że to Magnus, samotny dziwak,  jest winien i powinien zostać natychmiast aresztowany. Teoretycznie na wyspie każdy o każdym wszystko wie, a jednak Perez nie jest do końca przekonany o winie Magnusa, nie wszystko mu pasuje w tym śledztwie...  Osiem lat temu był on podejrzany w sprawie zaginionej dziewczynki, której do tej pory nie odnaleziono, ale nic mu wtedy nie udowodniono. Obie mieszkały w tym samym domu, obie miały imię na literę C...czy to przypadek, czy nie? Czy aresztowanie Magnusa uwolni mieszkańców od strachu ? 
A potem znika kolejna dziewczynka....

     Akcja toczy się nieśpiesznie, nie ma tu jakichś brawurowych akcji, ani krew nie leje się strumieniami. Za to mamy ciekawy obraz małej społeczności, w której panują często bardzo skomplikowane zależności między mieszkańcami. I ciekawie zaznaczone portrety psychologiczne kilku osób. A wszystko to na tle surowej przyrody wyspy, i kruków co dziennie obecnych. To całkiem dobry kryminał jest :)

   Kilka ciekawostek o pisarce,książce i oczywiście o Szetlandach:  https://www.mojaszkocja.com/czern-kruka-ann-cleeves/


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania lipcowego "Trójka e-pik" 
 jako kategoria : kryminał z wysp (UK, Irlandia, Islandia, Nowa Zelandia, Cypr itd.) 

Pozdrawiam serdecznie-Mięta:)

4 komentarze: