niedziela, 3 stycznia 2021

346. Książki w grudniu

 Witam:)

Miałam nie robić zestawień, ale o książkach nie można zapomnieć ;)

Jeśli jakieś literki są kolorowe, to dlatego że pasowały do wytycznych grudniowych u Lidzi  ,takie były potrzebne- ZBN 

Przeczytałam w grudniu niestety mało.

 Do wyzwania Trója e-pik  -

Tematy:
1-z sentymentem - Jonson Tove-"W Dolinie Muminków"
 Jest to trzeci tom z serii książeczek dla dzieci o przygodach rodziny Muminków i ich przyjaciół. Moja książeczka jest  wiekowa(1975 r) i zaczytana, co widać po jej wyglądzie.Wytrzymała dwa pokolenia dzieci. Muminki w zimę śpią jak misie i budzą się wiosną.Muminek razem z ryjkiem i Włóczykijem wyruszają na wyprawę w góry podczas której znajdują dziwny kapelusz. Większość akcji dotyczy kapelusza, ponieważ nie jest to zwykłe nakrycie głowy, ale cylinder sławnego czarodzieja, który podróżuje na wielkiej czarnej panterze.


Kornelia Jackiewicz-Dobkiewiczowa -"Saga o białym krysztale" 

 Zbiór baśni, które mniej lub bardziej dotyczą kopalni soli.  Jest baśń o węgierskiej księżniczce Kindze, która chciała od ojca króla Węgier w wianie, górę soli dla Polski. Inna mówi jak powstała kopalnia soli Wieliczka. Jest też taka w której pojawia się skarbek - kopalniany skrzat. 

2. niedokończona lektura - Robert Graves-"Ja,Klaudiusz " .
 

   Już kilka razy próbowałam dokończyć tę książkę, a zawsze coś mi jednak nie pasowało. Zazwyczaj co jakiś czas gubiłam się w koligacjach  rodzinnych. Ułatwieniem jest zamieszczone drzewo genealogiczne .
  
Fikcyjna autobiografia Klaudiusza. Akcja obejmuje okres panowania Oktawiana Augusta, Tyberiusza i Kaliguli, kończąc się w momencie obwołania Klaudiusza cesarzem. 
Przez pół wieku Klaudiusz, kulawy jąkała uważany był za głupka. Mimo to był osobą uczciwą i lojalną. Pozostawał w cieniu, pogardzany przez wszystkich był bystrym obserwatorem rzeczywistości i stosunków panujących na dworze cesarskim. Tylko on przetrwał wszystkie spiski i zbrodnie, które kolejno zabierały członków jego rodziny, tylko dlatego,że nie był dla nikogo groźny i nikt nie widział w nim pretendenta do tronu. Po morderstwie Kaliguli nieoczekiwanie Klaudiusz zostaje obwołany cezarem.
  Nie jest to ulubiony przeze mnie rodzaj literatury, jednak kulisy polityki starożytnego Rzymu są przedstawione pierwszorzędnie. 

3. imię lub nazwisko w tytule - Katarzyna Bonda-"Sprawa Niny Frank"

 Listonosz znajduje ciało słynnej aktorki w jej domu. Kobieta została brutalnie zamordowana. Willa znajduje się na terenie pewnej podlaskiej wsi. A z Warszawy do tej sprawy zostaje oddelegowany profiler-Hubert Meyer,który niedawno wrócił ze szkolenia w Stanach Zjednoczonych, mężczyzna na dodatek ma własne problemy rodzinne. W zasadzie nie wiadomo po co został tam wysłany. Policja ma podejrzanego, który na dodatek się przyznał. Ale czy faktycznie aresztowany jest mordercą ?  Jednocześnie dowiadujemy się trochę o aktorce z fragmentów jej dziennika internetowego.

Interesujący kryminał do momentu zakończenia, który według mnie wszystko zepsuł . 

***
Przeczytałam również :
"Budowa Jalny"- Mazo de la Roche

    Akcja powieści to XIX wiek. Piękna Adelina poślubia Filipa Whiteoaka , oficera stacjonującego w Indiach, gdzie zamieszkują. Młodej i pięknej kobiecie czas upływa na spotkaniach towarzyskich w czym nie przeszkadza urodzenie córki. Dzieckiem zajmuje się hinduska opiekunka. Z powodu nieporozumień na gruncie zawodowym Filip za namową kuzyna postanawia wyjechać do Kanady, by tam rozpocząć nowe życie. Ponieważ ani Adelina ani tym bardziej Filip dzieckiem się zajmować nie bardzo lubią zabierają opiekunkę ze sobą i cały dobytek. Po drodze jednak odwiedzają rodzinę Adeliny w Irlandii. Wizyta ta nie przebiega bez różnych zgrzytów. Razem z nimi do Kanady postanawiają wyruszyć dwaj młodsi bracia dziewczyny. Podróż żaglowcem nie jest ani łatwa ani bezpieczna jak sądzono. 
 Jest to powieść obyczajowa, akcja wciągająca. Głowni bohaterzy przedstawieni są jako bardzo kochające się małżeństwo, którym jednak miłości brakło dla własnych dzieci. 
Zastanowię się nad kolejnymi częściami.

Tę książkę przeczytałam w ramach wyzwania abecadło z pieca spadło - dwunasta litera -BNiestety dla Lidzi ,tylko jedna literkę kolorową mam.

Pozdrawiam serdecznie -Mięta :)

6 komentarzy:

 1. Mało przeczytane? no.no jestem pod wrażeniem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Były takie lata ,gdy w miesiącu czytałam 8 -10 książek, ale to dawno było.

   Usuń
 2. Sporo przeczytałaś :) Widzę, że nie tylko ja Muminki w grudniu odkurzyłam :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałaś całkiem sporo :)
  Ja Muminków nigdy nie czytałam i jakoś mnie nigdy nie ciągnęło do nich - ani do bajki, ani do książek. Nie wiem czemu, ale bohaterowie są jacyś odstręczający. Czy tylko ja tak mam?
  Życzę wszystkiego dobrego w nowym roku :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różni ludzie lubią różne rzeczy:) Moje dzieci jak były małe Muminków się bały i Mapetów również.

   Usuń