czwartek, 1 lipca 2021

406. Książki w czerwcu .

 Witam :)

Pierw książki do wyzwania Trójka e-pik

1. Joanna Chmielewska - królowa polskiego kryminału- 

"Całe zdanie nieboszczyka"- Joanna Chmielewska  Jedna z niewielu powieści pani Joanny, która nie jest kryminałem. Mamy wprawdzie tytułowego nieboszczyka, jednak akcja tylko w pewnym stopniu dotyczy denata. Śledząc perypetie bohaterki trafimy do  Danii, Brazylii,Francji, Sycylii,  NRD i w Polsce.

Główna bohaterka Joanna pracująca czasowo w Danii, nie pojawia się w poniedziałek w pracy. Z różnych powodów, dopiero po kilku dniach jej przyjaciółka zawiadamia o tym Kopenhaską policję. Zaczyna się poszukiwanie zaginionej...

  Joanna jak zwykle wpakowała się w tarapaty. Wygrawszy w weekend dużą sumę na wyścigach konnych postanowiła z dwoma znajomymi odwiedzić nielegalną szulernię. Przypadkowo staje się osobą, której ranny, umierający człowiek wyjawia pewna tajemnicę. Z powodu tego co usłyszała zostaje porwana przez gangsterów i wywieziona do Brazylii, gdzie usiłują na różne sposoby wydobyć z niej informację. Joanna postanawia uciec, żeby poinformować władze o tym co się dowiedziała. Gdy jej się udaje i dociera do Francji znowu zostaje złapana i tym razem uwieziona w lochu pod starym zamkiem...

Pewna ciekawostka; naszej bohaterce bardzo pomocne w trudnych chwilach okazują się kalendarzyk kieszonkowy Domu Książki, atlas geograficznych  a nawet szydełko, które to przedmioty ma cały czas ze sobą :) 

Mimo, że  zachowanie Joanny bywa chaotyczne to jej perypetie trzymają w napięciu,  a humorystyczne dialogi i zauważalna ironia wywołuje często śmiech do łez :)


2. Książka z przyimkiem w tytule-"Przepiórki w płatkach róży"-Laura Esquive
Książka nie jest gruba, a niesie bardzo wiele emocji. Na tle rewolucji meksykańskiej opisana dramatyczna miłość Tity i Pedra. Główna bohaterka Tita jest najmłodszą, trzecią córką. Gdy ma 17-cie lat zakochany w niej po uszy(z wzajemnością) Pedro przychodzi z ojcem by prosić o jej rękę. Matka dziewczyny(sama prowadzi gospodarstwo) kategorycznie odmawia, tłumacząc się tradycją rodzinną- najmłodszej córce nie wolno wyjść za maż ponieważ ma się opiekować matką do jej śmierci. Natomiast proponuje chłopakowi córkę starszą o dwa lata. Ten się zgadza, bo tylko w taki sposób może być blisko ukochanej. Tita jest traktowana jak służąca we własnym domu, poniżana przez matkę a nawet bita. Na domiar złego ma przygotować potrawy na stół weselny swej siostry...
W akcję wplecione są przepisy potraw(raczej nie do wykonania) które Tita przygotowuje dla rodziny, czasem myśląc tylko o ukochanym. I te jej potrawy smakują w zależności od nastroju jaki towarzyszy dziewczynie podczas gotowania. Tortem weselnym siostry goście się potruli, a Tita dostała takie lanie od matki, że kilka dni nie mogła wstać z łóżka i nie pomogło tłumaczenie, że wypiekł zepsuły jej łzy..
   Trudna miłość czekająca lata na spełnienie. Trochę magi ... i zaskakujące zakończenie
Tę książkę zgłaszam również do wyzwania czytelniczego na fb, w grupie
 Book-Trotter -literatura meksykańska (w zasadzie to tam napisałam o niej wcześniej )


3.  Cudne miejsce! 
Za namową wypożyczyłam z biblioteki :

 

Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy
-Małgorzata Gutowska-Adamczyk. 


Ale nie wiem, czy faktycznie to takie cudne miejsce będzie. Nie przepadam za sagami...(na razie czytam..)inne:


"Gdzie przykazań brak dziesięciu"- Joe Alex (Maciej Słomczyński)

Joe Alex pisarz i detektyw cierpi na brak weny. Więc cieszy się z niezapowiedzianej wizyty swej wieloletniej przyjaciółki Karoliny. Kilkukrotnie już gdy nadmienił o ślubie Karolina zmienia szybko temat rozmów. Tym razem na prośbę swego dziadka- emerytowanego generała, dziewczyna chce namówić pisarza na odwiedziny u staruszka. W tym samym czasie do Alexa przyjeżdża jego dobry znajomy Ben Parker,komisarz ze Scotland Yardu z prośbą pokrywającą się w zasadzie z zamierzeniami Karoliny. Policja dostała bowiem anonimy, w których ktoś zapowiada dokonanie morderstwa Sir John Somerville'a, dziadka dziewczyny. Joe i Karolina jadą do Mandalay House, rezydencji sir Johna. 
  Starszy pan mimo swego podeszłego wieku, jest nad wyraz energiczny .
 W jego posiadłości oprócz zarządcy Hindusa, przebywa kilka osób, które pomagają generałowi w jego pracy nad odlewami rzeźb.
  Sir John Somerville, jest bowiem nie tylko emerytowanym generałem ale również wybitnym o międzynarodowej sławie znawcą rzeźby Indii. Zanim dochodzi do konkretnej rozmowy między starszym panem a Joe, Somerville zostaje zamordowany...
Ta pozycja przeczytana w ramach wyzwania
 -Abecadło z pieca spadło -litera 6- G 

I oczywiście zostaną zapisane na liście wyzwanie czytelnicze 2021

Pozdrawiam serdecznie -Mięta :)

14 komentarzy:

 1. O!!! Moja ulubiona... Całe zdanie... ileż ja razy ją czytałam i za każdym razem zaśmiewałam się do łez. Szydełkiem można zrobić cuda;D
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Żadnej z tych książek niestety nie czytałam, ale słyszałam zachwyty nad Cukiernią pod amorem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiórki w płatkach róży o tak, bardzo mi się podobała książka, Cukiernia zresztą tez. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Całe zdanie nieboszczyka też uwielbiam :). Nawet powstał film, ale nie byłam nim tak zachwycona, a zwłaszcza ubawiona, jak książką. Saga mnie zaciekawiła, może po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Chmielewska do ekranizacji swych książek to miała pecha.. ;)

   Usuń
 5. Chmielewską uwielbiam miłością wielką. Cukierni daj szansę - nie lubię też sag, ale ta jest całkiem całkiem.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe pozycje. "Cukiernię pod amorem" mam w planach czytelniczych. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię książkę Laury Esquivel ❤

  OdpowiedzUsuń
 8. "Całe zdanie..." czytałam baaardzo dawno temu, już nawet nie do końca pamiętam o co tam chodziło, ale za to wiem, że zaśmiewałam się do łez przy tej lekturze :) "Cukiernię..." też czytałam i według mnie najfajniejszy jest pierwszy tom. Ale reszta też wciągająca. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chmielewska swego czasu uwielbiałam. Przeczytałam wiele jej książek. Innych tytułów nie znam dziękuję za polecenie

  OdpowiedzUsuń
 10. Gratuluję wyniku. Chmielewka to kiedyś moje ulubiona pisarka, oczywiście Całe zdanie nieboszczyka czytałam, ale dawno nic jej autorstwa nie czytałam. Przerzuciłam się na inną literaturę. Pozostałe książki nie zaliczone :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń