Witam :)
Listopad był dla mnie bardzo trudnym miesiącem i mimo posiadania wielu odpowiednich książek pasujących do wyzwań nie byłam wstanie czytać prawie nic. Niby czytałam, ale jakoś tak, że nic mi w głowie z tekstu nie zostawało...Jednak zestawienie jakieś należy wykonać.
Na początku wyzwanie Trójka e-pik gdzie podane były takie gatunki:
- Siła jest kobietą!
- małżeństwo po polsku
- przeterminowana nowość, czyli książka wydana w 2019 roku
Moje pozycje to :
Akcja toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym w środowisku ludzi bezrobotnych, mających czasem powiązania ze środowiskiem przestępczym. Bohaterowie są ludźmi bardzo biednymi, którzy doskonale wiedzą czym jest głód. Narratorką jest córka alkoholika i defraudanta. Mimo, że jest przedstawiona jako osoba mało inteligentna i bardzo naiwna(w wieku 16-stu lat zachodzi w ciążę)to na tle reszty rodziny jest jedyną postacią wywołującą u czytelnika jakieś milsze myśli. Busio- jej mąż znęca się nad nią psychicznie, a jego rodzina nie jest lepsza.
Nie chciałabym znać takiej kreatury. Prawie każda osoba w tej książce jest odrażająca moralnie i wstrętna zewnętrznie.
Podobno książki pani Nepomuckiej są dla specjalnych czytelników, ja chyba nie zaliczam się do nich. Odrzucało mnie przy czytaniu opisów pewnych czynności fizjologicznych... o seksie nie wspomnę :/
Według mnie jest to satyra ogólnie na wszystkich ludzi. Podli,egoistyczni czy zwyczajnie głupi są w niej prawie wszyscy i nie ma znaczenia czy są bardzo biedni czy bogaci(rodzina rejentów)- Zło się w nich zalęgło jak pasożyt i zżera ich od środka. A najgorsze jest chyba to, że książka ma już swoje lata, a ludzie tak na prawdę wcale się nie zmienili. Powierzchownie bardziej o siebie dbają, ale wewnętrznie ?
Według mnie jest to satyra ogólnie na wszystkich ludzi. Podli,egoistyczni czy zwyczajnie głupi są w niej prawie wszyscy i nie ma znaczenia czy są bardzo biedni czy bogaci(rodzina rejentów)- Zło się w nich zalęgło jak pasożyt i zżera ich od środka. A najgorsze jest chyba to, że książka ma już swoje lata, a ludzie tak na prawdę wcale się nie zmienili. Powierzchownie bardziej o siebie dbają, ale wewnętrznie ?
3.
Naomi Novik -"Moc srebra"
Historia w zimowej scenerii, trochę jak w starych Rosyjskich baśniach oglądanych w dzieciństwie. Większość opisów(naprawdę dużo) stosunkowo niewiele dialogów. Opowieść o trzech silnych kobietach, Mirijem, której wątek jest główną osią fabuły, Iriny(dla mnie wątek ciekawszy) oraz Wandy. Historia przedstawiona z różnych perspektyw.
Problem miałam pewien. Nie ma zaznaczone, że zmienia się narrator, są tylko większe odstępy w tekście, ale jak się tego nie pilnuje, to nagle nie wiadomo, kto w danej chwili się wtrącił do opowieści i czy nadaj jest mowa o poprzedniej osobie czy już o kimś innym...
Inne:
Terry Pratchett - "Ciemna strona słońca"
Jakże inna od znanego mi i lubianego cyklu "Świt dysku".
To nie jest zwyczajna książka fantastyczna to raczej science-fiction, poruszające kwestie ideologiczne, i pełne zagadnień o prawdopodobieństwie rządzącym wszechświatem. Tak dokładnie policzalnym, że aż przerażającym. Jak inaczej określić wyliczenie dnia i godziny śmierci własnego dziecka? Mocna gimnastyka dla naszej wyobraźni. Ludzie, którzy zamieszkali inne planety zmieniają się genetycznie pod wpływem środowiska w którym mieszkają. Główny bohater to Dominik Sabalos, nazywany przez wszystkich Dom. W dniu nominacji na przewodniczącego planety ma zostać zamordowany, tak wyliczono ...Wszyscy zainteresowani o tym wiedzą, że ma umrzeć, że powinien umrzeć... poza nim...
Świat przedstawiony jest bardzo złożony ale równocześnie fascynujący. Co chwilę coś się dzieje istotnego. Doskonale przedstawieni bohaterowie, budzą sympatię i są tak różnorodni, że można od razu znaleźć ulubionego. Nawet opisy ras obcych i wszechświata nie jest trudny do zrozumienia. Jednak zakończenie następuje jak dla mnie w najbardziej ciekawym momencie.
Tę książkę zgłaszam do wyzwania Abecadło z pieca spadło 11 litera - "C"
W zeszłym miesiącu rozpoczęłam, ale jeszcze nie skończyłam przejmującą powieść o fikcyjnym polskim zesłańcu.
Bohaterem opowieści jest dwudziestokilkuletni Bronisław Najdarowski. Postać fikcyjna, ale wydarzenia prawdziwe. Po odbyciu czteroletniej katorgi w Akatuju ...
"pomiędzy 1832 a 1917 rokiem we wsi znajdowało się akatujskie więzienie katorżnicze. Od 1890 roku więzienie przekształcono w katorgę dla więźniów politycznych, a od 1911 przekształcono je w zakład dla kobiet. Latem 1917 roku więzienie zamknięto.cytat z wikipedi"
...został uwolniony i wysłany na wieczne osiedlenie na Syberię do wsi Stare Czumy. Książka jest o ludziach – mieszkających tam z dziada pradziada oraz o tych, którzy zostali zmuszeni do zamieszkania na tamtym terenie. I o próbach życia obu tych grup ze sobą.
Kolorowe literki są do wyzwania u Czarnej damy .
Literki w październiku były takie: NWŚ
To tyle na dziś .
Pozdrawiam serdecznie -Mięta :)
Dobrze Ci idzie czytanie :)
OdpowiedzUsuńdziękuję:)
UsuńChciałam za jakiś czas wziąć się za książki Krystyny Nepomuckiej, ale Twoja recenzja na razie odwiodła mnie od tej decyzji ;) Może kiedyś się skuszę. Pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuńSą również osoby , które bardzo sobie cenią twórczość Pani Nepomuckiej.
UsuńDzieki waszym recenzjom wiem po co sięgnąć, ne znoszę długich opisów, wolę dialogi i już wiem, ze pewnie nawet nie dotarłabym do końca książki:)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie
Dziękuję:)
Usuń"Małżeństwo niedoskonałe" czytałam wieku temu, nie pamiętam swoich wrażeń, ale jakoś dojechałam do końca. Zaintrygowałaś mnie tym opisem, muszę sprawdzić jak dzisiaj odbiorę tę lekturę.
OdpowiedzUsuń