piątek, 30 września 2022

474. Książki -Sierpień i Wrzesień

 Witam :)

Moje zestawienie czytelnicze z dwóch miesięcy. Rewelacji nie ma.

 Sierpień :

Do wyzwania Trójka e-pik 


ubierz się w kostium :

"Dziewięciu książąt Amberu , Karabiny Avalonu"- Roger Zelazny  (kolejny raz)    

    " Zesłany do Cieni poprzez czas i przestrzeń bohater budzi się pewnego dnia w szpitalu na Ziemi. Nie pamięta własnej przeszłości, lecz wie, że grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Wysłannicy Amberu usiłują powstrzymać Corwina - prawowiernego spadkobiercę tronu - przed powrotem do prawdziwego świata, gdyż zgodnie z prawem musi on najpierw uporać się z niezwykłą rzeczywistością oraz pokonać demonicznych morderców. Największymi i najgroźniejszymi przeciwnikami okazują się jednak członkowie rodziny królewskiej. Mimo więzów krwi snują intrygi przeciw sobie i nie przebierają w środkach w walce o tron Amberu."    

opis ze strony księgarni "Tezeusz"                                                                                                    

małe szczęścia :

"Herbaciarnia Madeline"- Darien Gee  (kolejny raz) 

"Pełna uroku opowieść o triumfie nadziei.

Julia Evarts i jej pięcioletnia córka Gracie znajdują na ganku zaskakujący prezent: kawałki chleba przyjaźni amiszów i liścik: „Mam nadzieję, że będzie smakowało”. Do prezentu dołączone są przepis na chleb oraz zachęta, by podzielić się nim z przyjaciółmi. Po namowach córki Julia wręcza torebki chlebowego zakwasu Hannah de Brisay, wiolonczelistce, której kariera i małżeństwo gwałtownie się skończyły, i Madeline Davis, która niedawno otworzyła w Avalon salon herbaciany. Właśnie w salonie herbacianym Madeline między kobietami rodzi się przyjaźń, która na zawsze zmieni ich życie..." 

opis ze strony księgarni Znak

Ponieważ już kiedyś pisałam o tych książkach teraz tylko umieściłam krótkie info. z podanych stron.

wsiąść do pociągu :......brak  

do wyzwania na FB -Book Trotter   gdzie w wakacje czytaliśmy powieść pisarza urodzonego w Indiach.                   

  1. "Dom błękitnych Mango" - David DavidarTa mnie wymęczyła. Nie dla mnie sagi rodzinne na tle przemian kulturowo-społecznych.                           Historia rodziny Dorai. Salomona, jego synów i wnuków opisana na tle zachodzących przemian polityczno-społecznych,na początku XX wieku; obejmuje okres około pięćdziesięciu lat, do 1945 . Czytało mi się ją trudno z powodu dużej ilości słów, których nie było podanego znaczenia. Dziwne, niewytłumaczone pojęcia trochę męczą. Salomon był kimś w rodzaju zarządcy wsi, cieszył się szacunkiem innych mieszkańców. Jednak miał też konkurentów na to "stanowisko" którzy podkopywali jego autorytet i "działali" mu za plecami. 13-letnie dziewczynki wydawane wtedy za mąż to było coś zwyczajnego. Trochę się gubiłam gdy nagle była wstawka o jakichś zamieszkach z przed siedemdziesięciu lat powstałych z powodu działań misjonarzy, a dotyczyły zmiany w ubiorze kobiet, które przeszły na Chrześcijaństwo ponieważ chciały być szanowane, a należały do niższych kast i nie wolno im było zakrywać biustu...(Wszędzie chłopy takie same, tylko by się gapili) Ogólnie nie moje klimaty i przyznaję się, że czytałam po "łebkach" ...


Wrzesień...

Do wyzwania "Trójka e-pik"  1W labiryncie kłamstw
2 Dwa (słowo w tytule lub druga część serii)
3. Podejmij wyzwanie.
 

AD 1 "Purpurowe rzeki"- Jean Christophe Grange 

 

Według mnie bardziej thriller niż kryminał, choć mamy morderstwo i to nie jedno. Czyli thriller kryminalny 😉
"Straszliwa zbrodnia prowadzi dwóch niezależnych detektywów w skute lodem francuskie Alpy."
Fabuła mega wciąga. Cały czas czujemy niepewność i zagrożenie.
Dla tych co kojarzą tytuł z filmem...
Ponieważ przeczytałam książkę i obejrzałam film, to podzielę się jednym spostrzeżeniem. Gdy wybór Jean Reno jako komisarza Pierre Niémans'a był idealny, to drugi policjant Max Kerkerian (film) nie występuje wcale w książce. Komisarzowi Niemans'owi dopiero po jakimś czasie zaczyna pomagać inspektor Karim Abdouf, który jest Arabem . W filmie zmieniono całkiem sporo.                  

AD.2

 "Sfora"-2- Przemysław Piotrowski 

 Jest to drugi tom o komisarzu stołecznej policji Igorze Brudnym(o I wspominałam tutaj )którego splot wydarzeń znowu sprowadza do Zielonej Góry.  Razem z nim jedzie jego koleżanka z pracy Julia Zawadzka. Tym razem policja musi rozwikłać morderstwa popełnione ponoć przez "wilkołaka". Zanim w mieście wybuchnie panika. Brudnemu wydaje się ciągle, że sprawa sierocińca hieronimek nie została zamknięta. Czyżby i te zbrodnie były w jakiś sposób połączone z miejscem, którego nie chce pamiętać?

 

"Więzy krwi"-2-Patricia Briggs

Seria o Mercedes Tompson. 

Jest to drugi tom jej przygód.

 "Więzy krwi" to tempo i akcja, krew i pot. Wydaje mi się, że  można czytać niechronologicznie, ponieważ każda z części to oddzielna  historia. To, co je łączy to bohaterowie. Ja jednak wolę czytać w odpowiedniej kolejności.

 Niespłacone długi i przysługi zazwyczaj dopominają się spłaty w najmniej pożądanym momencie. Przekonuje się o tym Mercedes odbierając w środku nocy telefon od zaprzyjaźnionego wampira Stefana, który pomógł jej w rozwiązaniu problemów stada wilkołaków (w I tomie) a który teraz potrzebuje zdolności naszej pani mechanik. I nie dotyczy to tym razem naprawy jego VW, który wygląda jak z kreskówek o Scooby Doo. Jednak ani nasza zmiennokształtna ani wampir nie spodziewają się jakie kłopoty na nich czekają. Nowy ,obcy wampir w okolicy to stuprocentowe kłopoty...gdzie stu ,to kłopoty do potęgi n-tej...dla wszystkich..

  Mercedes jest interesującą postacią, zmiennokształtną przybierającą postać kojota. Jednocześnie kobietą, która zarabia na życie naprawiając samochody w swoim warsztacie. Jest to osoba, którą albo się polubi od razu, albo wręcz przeciwnie.  Niezależna, silna, odważna,czasem i naiwna, ze sporym poczuciem humoru i zawsze mówi to co jej ślina przynosi na język. Ma wyjątkową zaletę, jest bardzo oddana swoim przyjaciołom i zrobi wszystko co możliwe by im pomoc gdy tego potrzebują. 

AD3. 

 W tym temacie nie starczyło mi czasu. Mam wprawdzie odpowiednią pozycję. Czyli taką książkę, która leży na omijanych zazwyczaj prze zemnie półkach w bibliotece(jest takich kilka) tym razem mam na myśli biografie.  Mam "Dzikowska" Romana Warszewskiego. Jednak jest to dość objętościowo gruba książka ponad 600 s. I będę ją sobie czytać powoli. A może mi się spodoba ;) 

*** 

Do wyzwania Abecadło z pieca spadło 


gdzie we Wrześniu królowali pisarze na literkę B

 "Więzy krwi" (2) - Patricia Briggs -notatka wyżej :)


"Pocałunek żelaza"(3)- Patricia Briggs   
408 s 

 Ten kto poznał Mercedes Thomson wie, że to osoba, która nieświadomie przyciąga same kłopoty. I zawsze próbuje z nich wyjść obronną ręką, ale nie zawsze się jej to udaje. To dziewczyna jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i niezwykle oryginalna. 

Zee, przyjaciel Mercedes, wcześniejszy szef i właściciel warsztatu, prosi ją o przysługę. I tak się zaczyna kolejna historia. Zee wygląda jak zwykły przeciętny, starszy mężczyzna na emeryturze, choć jest  gremlinem i urodził się dużo wcześniej, niż istnieje ta nazwa....

   W rezerwacie dla nieludzi dochodzi do morderstw a dziewczyna idealnie nadaje się do tego by porozglądać się po cichu i dowiedzieć co tak naprawdę się dzieje. Tylko jest jeden problem - w sprawę zamieszane są mroczne istoty, które nie lubią gdy ktoś wściubia nos w nie swoje sprawy.  Problemy i sprzeczne informacje kuszą ją i przyciągają do siebie mimo grożącego niebezpieczeństwa a wraz z rozwojem sytuacji przyjdzie jej zmierzyć się z drastycznym obrotem sprawy.  I znowu nie raz otrze się o śmierć. Lecz dla przyjaciół gotowa jest na każde poświecenie.  I będzie taka chwila gdy Zee zrzuci z siebie urok a Mercedes ujrzy go w jego naturalnej postaci.....

Miałam rację to kolejna oddzielna historia :)  I jedna z niewielu serii, gdzie jedna przeczytana historia namawia od razu po sięgnięcie po kolejną przygodę. Ale to moje osobiste zdanie:)             

***


 "Kamieniołom Cezanne'a" - Barbara Corrado Pope                320 s 

Sierpień 1885 roku, Aix-en-Provence.

 Powieść kryminalno-psychologiczna, której akcja rozgrywa się pod koniec XIX w. w niewielkim miasteczku we Francji. Dwóch chłopców znajduje zamordowaną kobietę. Rozwiązaniem tej sprawy zajmuje się młody niedoświadczony sędzia śledczy. W akcję pisarka zgrabnie wplotła niewielkie wątki z życia wybitnego malarza Paula Cezanna. Ale raczej nie jest to książka dla jego wielbicieli, został przedstawiony bardzo niekorzystnie. Gdybym nic o nim nie wiedziała wcześniej to bym go nie polubiła. Jest nawet ciut o Zoli. Sama historia, choć dobrze pomyślana, przez rozwlekłą narrację czasem nudzi. Dopiero pod koniec coś się zaczyna dziać. Zakończenie ciekawe z furtką na kolejną część o poczynaniach młodego sędziego. 

Chyba poszukam ...

Wszystkie pozycje trafiają na listę Wyzwanie czytelnicze 3660 stron rok 2022. Lista jest u góry na pasku, gdyby ktoś był zainteresowany :)

Pozdrawiam serdecznie -Mięta :)

5 komentarzy:

 1. Sporo przeczytałaś. Ja uważam za sukces jak uda mi się przeczytać jedną książkę w miesiącu :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważne gdy się lubi co się czyta:) Ilość nie zawsze ma znaczenie :)

   Usuń
 2. Nie wierzę, tym razem nic sobie nie upatrzyłam :( Jakoś coraz bardziej cięgnie mnie do różnego rodzaju reportaży, biografii, podróży i popularno-naukowych.
  Dobrego października!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam -"Dzikowska" Romana Warszewskiego. Czeka na swoją kolej :)

   Usuń
 3. Gratuluję ilości przeczytanych książek. Ciekawe pozycje. Pozdrawiam serdecznie 🌺🥰🥰🥰

  OdpowiedzUsuń