czwartek, 3 listopada 2022

481. Książki w październiku.

 Witam :)

W minionym miesiącu przeczytałam :

Do wyzwania " Trójka e-pik,  


takie były tematy:
1. Jesieniara (okładka w kolorach jesieni) 
2. Poza sezonem  
3. P- jak październik 

 W kolejności czytania :
Ad 2.

"Georgialiki "- Katarzyna Pakosińska 
   Autorce, którą uwielbiam za jej humor i śmiech 🙂 udało się pokazać za co kocha Gruzję.
Jest i osobiście, romantycznie. Rozpoczyna się opowieścią o utraconej (ciągle pamiętanej) miłości do gruzińskiego chłopca. Oraz co i jak się wydarzyło gdy po 20 latach udało się go odnaleźć.... Piękne krajobrazy,i historia odwiedzanych miejsc. To przy okazji kręcenia materiału do"Tańcząca z Gruzją"
Jest i gruzińska gościnność. Supra-wyjątkowe przyjęcie,uroczystość. Podczas której oprócz wyśmienitego jedzenia nie brakuje morza wina 😉 I rozmów na różne tematy po blady świt.
Mnie się ta książka bardzo podobała, mimo że pani Kasia w związku z jej publikacją została posądzona o plagiat 🙁

Ad.3

"Podróż na sto stóp" - Richard C. Morais
   Rodzina prowadzącą restaurację w Indiach, z powodu pewnej tragedii przeprowadza się do Europy. Ich podróż jest opisana w czterech rozdziałach. Każdy rozdział to kolejne miasto -Mumbaj, Londyn, Lumiére oraz Paryż. Początek ciekawy, Indie i ich specyficzny klimat i potrawy. Potem nieszczególnie, za dużo opisów, suche fakty, za mało rozmów. I Francuzi jako ci naj, naj, oh i ah... Jest przepis na słynne francuskie magdalenki na wewnętrznej okładce..i może nawet bym spróbowała upiec..ale jak ? Gdy w spisie produktów nie ma podanej mąki a przecież przy tego typu wypiekach proporcje są bardzo ważne.
Może być, ale rewelacji nie ma. Chociaż  w Lumiere się dzieje ciekawie, gdy  miejscowy autorytet kulinarny właścicielce konkurencyjnej Le Saule Pleureur postanawia pozbyć się obcych z miasta
Ad 1

"
Ekwinokcjum" -
 Połączenie wątku kryminalnego z historią . Czasy współczesne przeplatane są z wydarzeniami z przed ponad 400 lat. 
   Główna bohaterka Laura przyjeżdża z USA, do Oksfordu, gdzie studiuje jej córka by zebrać materiały do książki, którą pisze. Odwiedza również ojca swej córki Nivena, który tam mieszka i pracuje jako fotograf dla policji. Podczas ich spotkania dostaje on informację, że jest pilnie potrzebny na miejscu zbrodni. Nie mając czasu aby odwieźć  Laurę zabiera ją ze sobą, prosząc by nie wysiadała z auta. Niestety  niepohamowana ciekawość każe jej wysiąść z samochodu i zajrzeć tam gdzie nie powinna. I to co zobaczyła wpływa na jej zmianę decyzji. Nie wraca do domu, tylko postanawia poprowadzić równoległe śledztwo, które  przysparza jej wiele kłopotów. Różne tropy prowadzą ją w niebezpieczny okultystyczny świat alchemików, którzy nadal szukają kamienia filozoficznego....
 a morderstw przybywa...
  Tajemnicza Szmaragdowa tablica, Rubinowa kula  i wstawki z  poczynań   Isaac'a Newton'a  jako mistrza tajnego stowarzyszenia są tajemniczym i bardzo ważnym elementem w zrozumieniu  makabrycznych morderstw i niedopuszczeniu do zakończenia rytuału. 
Treść trochę przewidywalna. W połowie się domyśliłam kto był mistrzem ale źle obstawiłam akolitę - mordercę. 
Interesująca i ciekawa nota historyczna na końcu dotycząca prawdziwych miejsc i osób występujących w książce.  
Polecam dla lubiących takie klimaty ;)

Tę książkę zgłaszam  do wyzwania
 Abecadło z pieca spadło 

gdzie w zeszłym miesiącu, królowali pisarze na literę "W"








Pozdrawiam serdecznie -Mięta :) 


2 komentarze:

  1. Też lubiłam K. Pakosińską, ale sporo straciła w moich oczach właśnie z powodu tego plagiatu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy nie wiadomo,czemu ktoś na poziomie, robi coś tak głupiego.

      Usuń