sobota, 28 października 2023

523 . Przeczytane - 9 i 10

Witam :)
 
Do wyzwania trójka e-pik 
wrześniowe -

 1. Na  ten temat nie rozmawiam, ale chętnie o tym poczytam, czyli polityka, seks i religia :

Liz Curtis Higgs - "Niegrzeczne dziewczynki w Biblii" 
Dziesięć opowiadań o różnych współczesnych kobietach, które są porównane ze względu na podjęte decyzje do  dziesięciu kobiet znanych z Biblii : Ewy, żony Potifara, żony Lota, Samarytanki przy studni, Dalili, Safiry, Rachab, Jezebel, Mikal i jawnogrzesznicy. Wstyd się przyznać, ale znam o tyle o ile, tylko trzy z tych pań :/

2 Eurotrip(akcja w kraju europejskim) - 
   
 Marlena de Blasi - "Tysiąc dni w Wenecji " 
W zasadzie romans. Zazwyczaj nie czytuję. Jednak dzięki świetnym opisom otoczenia i garści przepisów włoskich dań nie była taka zła ;)


3. Książka nieżyjącego autora :
 Bram Stoker - "Drakula" 
Mimo upływu czasu(powieść napisana w XIX wieku) nadal  wywołuje uczucie niepokoju   .....1. Powtórz (przynajmniej trzy takie same litery w tytule) 
 U mnie "e"
Charlie N. Holmberg - "Spellbreaker"
Wiktoriańska Anglia plus magia. Ciekawy pomysł, jednak bohaterowie trochę tak jakoś za płytko opisani, za bardzo infantylnie. Z drugiej strony książka była w bibliotece w dziale dla nastolatków. I miałam ją zamiar przeczytać do drugiego tematu....ale zmieniłam plany :)
Elsie mając kilka lat trafiła do sierocińca w dość dziwnych okolicznościach. W równie dziwnych sierociniec się spalił.... Akcja książki toczy się gdy Elsie ma już 21 lat i potrafi łamać zaklęcia.... trochę nudnawo i rozwlekle. Gdzieś, coś w tle... Gdy w końcu bohaterka odkrywa niecną intrygę, w którą została wplątana i komuś jej bliskiemu grozi śmierć, i zaczyna być mocno niebezpiecznie, a dla czytelnika całkiem ciekawie to.... jest za chwilę koniec książki.. Ale to pierwsza część, więc, może w drugiej będzie ciekawie od razu.
2- poczuj, że masz naście lat
Krystyna Boglar - " Nie głaskać kota pod włos"
Kto pamięta serial "Rodzina Leśniewskich" i Bąble-bliźniaki? Książka jest właśnie o nich :)
Przyjemnie było wrócić do beztroskich lat choć na chwilę .


3- dary jesieni
Maria Nurowska - "Sprawa Niny S."
Akcja toczy się jesienią
Miał to być kryminał. Jednak morderstwo jest tylko tłem do szerszej perspektywy. Dla spojrzenia w przeszłość , na wydarzenia z marca 1968, dotyczących Żydów i Polaków pochodzenia żydowskiego. Tamte wydarzenia, tamte decyzje przyniosły ze sobą konsekwencje, które miały wpływ na wielu ludzi również na bohaterkę tej powieści. Książka jest ciekawa, ale i trochę trudna w zrozumieniu. Przeszkadzają częste przeskoki z teraźniejszości w przeszłość i odwrotnie. Według mnie jest tu ciekawy obraz psychologiczny tytułowej Niny S. i jej córek. I  samo zabójstwo nie wydaje się na koniec czymś strasznym. Według mnie książka godna polecenia.
 Tylko wcześniej radzę powtórzyć historię dotyczącą marca 1968.

 Tę pozycję zgłaszam również do październikowego wyzwania Abecadło z pieca spadło
    Październik - pisarze na literę " N "

Natomiast  literą wrześniową było "I"

Arnaldur Indriðason - "W bagnie"

Kryminał, którego akcja dzieję się w Irlandii.

Czytając miałam wrażenie, jakby ta wyspa była małą wsią,
Każdy z każdym się zna.....
Deszczowe, zimne i nieprzyjemne okolice. (Czy faktycznie tam jest ciągle tak paskudnie ?)


Wszyscy mieszkańcy są ponurzy tak jak i otoczenie. Każdy robi wrażenie, jakby miał coś do ukrycia. Główny bohater, komisarz Erlendur Sveinsson, który prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa starszego mężczyzny również jakiś taki .... nieprzyjemny typ. Poboczny wątek osobisty dotyczy trudnych relacji z córką (niezłe ziółko) i tu bardziej obyczajowo i w zasadzie nie wiem po co on. Atmosfera ciężka i ponura jak ludzie tu występujący, Prowadzone śledztwo rozwija się powoli, mozolnie. Prowadzący robi momentami wrażenie idioty....lecz akcja wciąga coraz bardziej w grzęzawisko ludzkich brudów, oszustów, zboczeńców...jak w tytułowe bagno. Aż tkwimy w nim po uszy. Rewelacji wielkich nie ma, ale są ciekawe momenty.

Zastanawia mnie dlaczego u nas cykl o tym komisarzu jest wydany dopiero od trzeciej części. Może dlatego mi się wydaje, że ten Erlendur nie bardzo "normalny" jest. Ale to moje osobiste odczucia.

Dziękuję, że zaglądacie.
Pozdrawiam serdecznie - Mięta :)   

10 komentarzy:

 1. Zainteresowałaś mnie książką Nurowskiej, chętnie poszukam i przeczytam. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem niezbyt tu dla mnie dużo lektur. De Blasi znam - jej książki mogą być dobrą lekturą na jesienne wieczory. Boglar nadal lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Jesień sprzyja czytaniu lub różnym pracom rękodzielniczym :) Bywa czasem i tak, że jak jedną przeczytam to też jest ok :)

   Usuń
 4. Jakie różnorodne lektury :) "Tysiąc dni w Wenecji" brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Całkiem niezła liczba przeczytanych książek. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna kolekcja przeczytanych książek, tylko pozazdrościć 😘

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten rok mocno dał mi w kość nie było zbyt wiele czasu na czytanie . Czas odpocząć więc na pewno wybiorę coś z twoich propozycji np. kryminał . Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń