wtorek, 28 stycznia 2020

274. Książki i książeczki ...edytowane ostatniego styczia.

Witam :) 

  O tym, że lubię czytać książki już nie raz pisałam. Ale w ostatnich miesiącach nie czytałam tyle ile bym chciała z powodu problemów ze wzrokiem. Teraz jest wszystko stabilne. Oczywiście muszę zakraplać je codziennie i zakładać okulary. Narazie mam do czytania i prac manualnych. Jednak wiem, że będę musiała mieć na stałe. I albo dwie pary, albo takie co się nazywają progresywne. Oj, odbiegłam od tematu....

  Żeby zmobilizować się w czytaniu, w tym roku zapisałam się do kilku wyzwań ksiażkowych. Jednym z nich jest wyzwanie u Czarnej Damy -Czytamy Książki 2020 r. Jest to zupełnie inne wyzwanie od dotychczas widzianych. 
Zasady, cytuję:
W każdym miesiącu podam Wam trzy literki. I zawsze!
Pierwsza z nich będzie oznaczała imię lub nazwisko autora książki
Druga z nich będzie oznaczała tytuł książki
Trzecia z nich będzie oznaczała okładkę " 

Na styczeń takie zostały podane literki : SNR 

 Na poczatku nie wiedziałam jak temat ugryźć,wydawało mi się trudne znaleźć odpowiednie książki. Zaczęłam od przeglądania tych, które posiadam. Póżniej wybrałam się do biblioteki.

1.
 

S- Barbara Sichtermann
N - "Nie,nie,nieee chcę"
R - Ręce małego psujka ;) 

Nie wiem czy taka interpretacja okładki zostanie mi zaliczona:)


    Powyższa ksiażeczka ma prawie tyle lat co mój syn. Została wydana w 1997 roku. Ma 126 stron. Dotyczy pewnych etapów w rozwoju małych dzieci. Tych momentów kiedy to słodkie maleństwo, nagle staje sie małym tyranem i wielkim krzykaczem. Kiedy np. ulubiona do tej pory zupa ląduje na ścianie. Kiedy dziecko doświadcza różnych emocji i nie wie jeszcze jak sobie z nimi radzić. Co najgorsze dużo rodziców nadal nie wie jak sobie radzić z nagłymi zmianami w zachowaniu swoich dzieci, z wybuchami przekory i uporu u swoich maluchów. 
Ta książeczka w swoim czasie, pozwoliła mi z innego punktu spojrzeć na zachowanie mojego syna.
2. Teraz to dopiero będzie staroć ;) Pozycja z biblioteki .Wydanie z 1982 r, 217 stron.
S-Stanisław Lem
N-"Niezwyciężony"
R- Robot

"Niezwyciężony" to opowieść science – fiction.
Wielka, dwudziestopięcio piętrowa rakieta miedzygalaktyczna ląduje na planecie "Regis III". Stamtąd bowiem odebrano ostatni sygnał z "Kondora" równie potężnego jak "Niezwycziężony" statku kosmicznego. Planeta jest w większości pustynna.  Zarejestrowano żywe organizmy wyłącznie w oceanie. Naukowcy zastanawiają się czemu ewolucja nie ogarneła choć wybrzeża. Zauważono dziwne olbrzymie kształty na horyzoncie i jeszcze dziwniejsze ciemne chmury,z których pada metalowy deszcz, poruszające się niezależnie od wiatru. Astrogator(kapitan)statku decyduje o zmianie lokalizacji  bliżej dziwnych kształtów. Ludzie i roboty wyruszają na zwiad. Równocześnie sondy szukają na całej planecie "Kondora" ... 
Akcja jest wciągajaca.Trochę za szczegółowe opisy lądowania i budowy maszyn. Interesująco przedstawione  wewnętrzne rozterki i przemyślenia głównego bohatera Rohana(nawigatora).

 ***
Teraz  pozycja do wyzwania styczniowego ""Trójka e-pik"
-książka z podręcznej biblioteczki/ z nocnego stolika :
U mnie jest to "Silmarillion"-J.R.R. Tolkien ; 447 stron
 Jedna z takich książek, którą się ma od dość długiego czasu i sobie leży, i leży, i czeka :)
Z okładki-
"Jest to zbiór opowieści o Dawnych Dniach, czyli o Pierwszej Erze Świata, poprzedzającej epokę, w której rozgrywa się akcja Władcy Pierścieni. Legendy i mity sięgają zamierzchłych czasów, gdy pierwszy Władca Ciemności, Morgoth, przebywał w Śródziemiu, a elfy Wysokiego Rodu toczyły z nim wojnę, by odzyskac Silmarile, trzy "świetliste klejnoty",
 w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru."

  Co ciekawe książka ta została wydana dopiero w cztery lata po śmierci pisarza. Przy czytaniu bardzo pomocny jest Indeks dotyczący osób i miejsc oraz tablice genealogiczne. 
Oprócz właściwej historii Silmarilów obejmuje ona cztery krótsze opowiadania. Dwie są na poczatku: Ainuidale(Muzyka Ainurów),Valaquenta(Historia Valarów )są ściśle zwiazane z historią Silmarilów. Natomiast dwie na końcu: Upadek Numenoru i Pierścienie Władzy są odrębnymi  utworami. I zostały umieszczone razem przez Christophera Tolkiena syna pisarza, na wyrażne życzenie jego ojca.
Muzyka Ainurów i Valaquenta-opowiada jak został stworzony świat i kim byli Valarowie.
"Na początku był Eru, Jedyny którego na obszarze Ardy nazywają Iluvatarem. On to powołal do życia Ainurów. Istoty Swięte, zrodzone z Jego myśli."
Ps.Christopher Tolkien zmarł w tym miesiącu, dnia 15.01.2020 r. przeżywszy 96 lat.


**
Wszystkie powyższe pozycje dodaję również do wyzwania 



Pozdrawiam serdecznie-Mięta:)


***
Dodatek książkowy:
poniewaz dziś ostatni styczeń jest to dopisuję tutaj resztę książek przeczytanych w tym miesiacu.
Na FB do wyzwania książkowego w grupie :Book-Trotter . W styczniu tematem była literatura australijska.
 Mój wybór to:
Zacytuję fragment :
" Zaczęło się od listu, który zaginął dawno temu i czekał pół wieku w torbie z niedoręczoną korespondencją na ciemnym strychu w Bermondsdey..."

 Głowna bohaterka Edie dowiaduje się przypadkiem, że w czasie II Wojny Światowej jej matka  wraz z rodzeństwem została ewakuowana z Londynu na wieś. Dzieci rozdzielono, a dziwczynka trafiła do Zamku Milderhurst. Gdzie mieszkał słynny pisarz z trzema córkami. Po wielu,wielu latach Edie dziwnym zbiegiem okoliczności  trafia w okolice miasteczka Milderhurst. I tu zaczyna się  wielowątkowa, wciagająca czytelnika akcja. 
Mamy do czynienia z tajemnicą, miłością, zdradą i nawet szaleństwem.

I jako trzecia pozycja do wyzwania"Trójka e -pik" 
"ludzie, których powinieneś znać, bo...", czyli książki o znanych osobach

"Bajki"-Aleksander Puszkin; 
był najwybitniejszym obok Michaiła Lermontowa przedstawicielem romantyzmu rosyjskiego. Jego bajki są napisane wierszem.


 


Najbardziej podoba mi się baśń-"O carze Sałtanie, jego synu, sławnym i potężnym bohaterze księciu Gwidonie Sałtanowiczu i o pięknej ksieżniczce Łabędzicy"  Zresztą wszystkie sa fajne i jak to w baśniach bywa, dobroć i miłość zawsze wygrywa. 












Pozdrawiam serdecznie-Mięta:)

7 komentarzy:

  1. Aniu super, świetnie dobrałas książki do literek, pewnie że je zaliczam i t wszystkie nie tylko te z literkami :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu jeżeli książka 3 jest do mojej zabawy to nie moge zaliczyć literki, bo tytuł miał być na literkę N a nie S :)

      Usuń
    2. z rozpędu mi się zaznaczyło na zielono...już poprawiam

      Usuń
  2. Poradziłaś sobie wspaniale. :)
    Pozdrawiam ciepło.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam :) Bardzo zaciekawiła mnie pozycja "Milczący zamek". Trafia na moją listę ;) Miłego czytania oraz zabawy ;) Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń