czwartek, 13 lutego 2020

271. Polskie miasta w zentangle - nr 4 Kraków i nr 5 Opole .

Witam:) 
 Jestem w lesie ze wszystkimi pracami, a to z powodu choroby. Rozchorowałam się znowu, tym razem niestety to nie zwykłe przeziębienie, a poważne zapalenie oskrzeli:(  Na dodatek córka też chora .Więc leżymy obie od niedzieli w  łóżkach i na nic siły nie mamy...dziś jest ciut lepiej już nie mamy takich okropnych gorączek. 

   W moich ćwiczeniach rysunkowych(polskie miasta w zentangle) dotarłam do Krakowa. To miasto chyba zna każdy. Legendy o Kraku, smoku wawelskim, Wawel, sukiennice na rynku, kościół Mariacki ...

Byłam w Krakowie tyko raz,wiele,wiele lat temu na kilka godzin, za krótko na dobre zwiedzanie.W dodatku było wszędzie mnóstwo ludzi z powodu jakiegoś ważnego meczu i okropny upał. Wracaliśmy z Wieliczki i po drodze chcieliśmy trochę zobaczyć choć rynek.
W zasadzie pamiętam tylko sukiennice i smoka nad Wisłą. A z sukiennic maszkarony i nóż wiszący pod sufitem nie wiedzieć po co. Dopiero teraz przypomniał mi się ten nóż i wyszukałam o co z nim chodziło.W mieście na rynku dawno,dawno temu stał pręgierz ...
"Przy pręgierzu ("u pręgi") wymierzano również karę na złodziejach złapanych w ciągu dnia na kradzieży rzeczy o wartości poniżej 3 zł. Za pierwszą udowodnioną kradzież cechowano złoczyńcę na twarzy, za drugą obcinano mu uszy, a za trzecią wypalano żelazem krzyż na czole. Kolejne przestępstwo o podobnym charakterze było już karane szubienicą. Nóż do obcinania uszu złodziejom wisiał na widocznym miejscu przy wejściu do Sukiennic od strony wschodniej."
Ale rysować maszkarony, albo co gorsza noże, jakoś mi się nie widzi..a może? 
Mój maszkaron bez ucha...wynik gorączki z przed kilku dni.... 
O czym ja myślałam, gdy to rysowałam....no,nie wiem .
**
Kolejne miasto to Opole, a w nim legendarny opolski Amfiteatr Tysiąclecia, w którym od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej (KFPP) - jeden z najstarszych europejskich festiwali i najsłynniejsza w Polsce impreza muzyki rozrywkowej. To dzięki niemu Opole zyskało miano Stolicy Polskiej Piosenki. Tak, z tym festiwalem najbardziej się kojarzy Opole, ale co jeszcze miasto ma do zaoferowania? Może to, że w granicach miasta leżą dwie wyspy? Jedna nazywa sie Bolko i obecnie znajduje sie na niej miejskie ZOO, druga to Pasieka, która powstała w 1600 r. gdy Odra zmieniła swój bieg po powodzi. Na tej wyspie znajduje sie Wieża Piastowska, pozostałość po nieistniejącym już Zamku Piastowskim.
  "Wieża jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce – zbudowano ją około 1300 r. za rządów księcia Bolka I opolskiego jako stołp zamku książęcego opolskiego księcia Kazimierza I opolskiego 
I moja wieża
 ten rysunek już jest bardziej normalny ;)

Pozdrawiam serdecznie-Mięta:)

17 komentarzy:

 1. Na krytyka sztuk wszelakich sie nie nadaję, ale podziwiam wszystkich tworzących, bo każdy wkłada w nie dużo serducha i czasu:) Pomysł na złodziei mieli może nieco makabryczny, ale może bardziej skuteczny od tych naszych kar? Dużo zdrówka życzę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję:)
   Mam dosyć chorowania, od leków zaczął mnie boleć żołądek:(

   Usuń
 2. wow jakie fajne te rzeczy! nawte bym nigdy nie pomyślała, że można miasto przedstawić za pomocą obrazka ;)!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo udane rysunki! W pierwszej chwili myślałam, że chwalisz się kolorowankami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiem szczerze, że też nie miałabym ochoty na rysowanie takich strasznie kojarzących się obiektów, ale Twoja interpretacja bardzo mi się podoba :). Fakt, trochę "odjechana", ale właśnie to w niej mi się podoba - bo nie dosłownie, ale jednak przekazałaś nam swoje odczucia i skojarzenia z tym ciekawym kawałeczkiem historii Krakowa :). Opolska wieża - genialna! Gratuluję, świetne rysunki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe prace. Szczególnie w tej pierwszej poszłaś oryginalnie :D A Opole moje miasto a sama bym nie miała zbyt szalonego pomysłu :P Pięknie wszystko wyszło. Wracaj szybko do zdrowia kochana :* Córeczka też!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdrówka. Super zabawa i świetne ilustracje. Lubię takie "bazgrołki"...fajnie odstresowująco działają.

  OdpowiedzUsuń