środa, 1 marca 2023

503. Lutowe książki .

 Witam :)

Czy wam też ten luty przeciekł między palcami? Dopiero co się zaczął, a już go nie ma. Powinnam ten wpis umieścić wczoraj. Trudno jest dzisiaj.

Jak temat wskazuje dziś o książkach będzie troszkę.

W wyzwaniu Trójka e-pik luty nie był łatwym tematycznie miesiącem. Powiedziałabym, że nawet trudne były tym razem tematy.

 


1. Rok Kopernika: coś kosmicznego

2. Połącz kropki

3. Usłysz mnie
  Do pierwszego trzeba było znaleźć taką książkę by miała coś wspólnego z M.Kopernikiem lub z kosmosem u mnie to:


AD. 1


"
Ale kosmos. Wszystko o planetach, gwiazdach i rakietach"- Clive Gifford
Książka w zasadzie dla młodszego czytelnika. Prosto wytłumaczone o co z tym kosmosem chodzi. Świetne ilustracje. Proszę podziwiać Kopernika 

 


 Drugi temat dotyczył takiej książki, która w jakiś sposób będzie  łączyła temat pierwszy z trzecim.  W takim razie pierw pozycja trzecia, by zrozumieć wybór drugiej ha, ha.
 A tutaj chodzi o książkę wysłuchaną, czyli audiobooka ;)
AD.3 
wysłuchałam na youtube .
Jeśli ktoś by tez chciał posłuchać to jest błąd , brakuje najważniejszego fragmentu w tym czasie 1,26 (godzina i 26 minut)
Natomiast tu jest jak należy ,ale książka jest pod innym tytułem a to mi nie pasowało do zestawu 😛
I wracamy do punktu drugiego 
Ad.2  


"
Babka z zakalcem"-Alek Rogoziński


Co łączy tę książkę z innymi?  Gwiazda.
 W pierwszej książce była mowa między innymi o gwiazdach w tym Słońcu, które jest w tytule audiobbuka a tu pewne osoby są "gwiazdami" inne się za takowe uważają.
Między innymi : wprawdzie nie wielkości kosmicznej, ale gwiazda świecąca jasno na firmamencie stołecznych cukierników i telewizyjnych programów kulinarnych- niejaka Luiza Mirska. Druga nie mniej ciekawa osoba to- Róża Krull (gwiazda literatury kryminalnej) 😃.
Luiza ma duże problemy, chce przekazać firmę następcy ale nie wie kogo wybrać z członków swej rodziny. Swoją decyzję obiecała ogłosić podczas przyjęcia. Wynajmuje w tym celu detektywa, żeby "przyjrzał się" bliżej poszczególnym osobom. 
 Wystawne przyjęcie urodzinowe (sześćdziesiąte) Luizy,  zostaje przerwane w najbardziej interesującym momencie, gdy ma oznajmić kto zostaje prezesem firmy, przez nagłą śmierć pewnej osoby. 
Polecam :)
***
Monweg  w lutym czytaliśmy książki pisarzy na literkę R.

Babkę z zakalcem -A. Rogozińskiego też tu zgłaszam :) Przypomniałam sobie również dwie pierwsze książki przygód Harrego Pottera napisane przez 
J.K. Rowling :
1 - Harry Potter i kamień filozoficzny
2 - Harry Potter i komnata tajemnic




 
Raczej chyba każdy wie o czym są. Więc nie będę pisać ;)
 W każdym bądź razie lubię tę serię. 
Tak samo jak kryminały, seria -Cormoran Strike,
 które J.K. Rowling wydaje pod pseudonimem Robert Galbraight  . Do tej pory przeczytałam trzy części. Jednak nie od razu. Korzystając z biblioteki publicznej czasem trzeba czekać, a czasem po prostu nie ma. więcej części.
 Trochę o pierwszej :


Wołanie kukułki - Robert Galbraith
(J. K. Rowling)
Pierwsza część serii.
 Detektyw Cormoran Strike zostaje wynajęty do zbadania śmierci super modelki Luli Landry przez jej brata, który nie wieży w samobójstwo. Bohater to trochę gburowaty wielkiej postury mężczyzna, weteran wojenny(ma częściową protezę nogi), który ledwo wiąże koniec z końcem. Posiadania bardzo znanego i bogatego biologicznego ojca, jednak nie pałają do siebie miłością. W zasadzie jedne nie chce znać drugiego i vice versa.  
Historia ciekawa, trochę akcja się wlecze. Fajne opisy Londynu. Ciekawi bohaterowie drugoplanowi, Polubiłam sekretarkę :)  W kolejnych częściach bardziej interesowały mnie jej perypetie niż Cormorana :p . 
***
Inne przeczytane :



"Upiór Manhattanu"- Frederick Forsyth

Napisana jako kontynuacja powieści "Upiór  w operze" z 1910 roku autorstwa  Gastona Leroux 
Po wydarzeniach w Paryżu, Eric ucieka do Stanów Zjednoczonych tam ze swoją fortuną chce zbudować nową operę ciągle myśli o Christine. Ich ścieżki znowu się krzyżują po trzynastu latach w Nowym Jorku.
Początek  jest opowiadany przez schorowaną Madame Giry i osadzony na początku XX wieku. W powieści wymienione są znane osoby tamtych czasów, takie jak Theodore Roosevelt .
Wieloosobowa narracja trochę tutaj przytłacza. Początek niezły a potem ..trochę nudno. Tym razem chyba autorowi skończył się zapał w połowie. 
 
Dziękuję, że zaglądacie.
Pozdrawiam serdecznie -Mięta :)






11 komentarzy:

  1. Widzę, że Sardegna ma dalej mnóstwo pomysłów na trójkę e-pik. Pamiętam jak powstała ta zabawa kilka lat temu i jak wyszukiwałam do niej książki :)
    Uściski

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz już nie sama wymyśla tematy. Utworzyła grupę na Fb :) Też biorą udział któryś rok .

      Usuń
    2. No tak, Sardegna to zabiegana dziewczyna z milionem pomysłów.

      Usuń
  2. Też uwielbiam Harrego Pottera, co się tyczy Twojej listy, to spodobał mi się opis książki 1 i 2.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :)
      Rogozińskiego książki przypominają mi trochę dawne J.Chmielewskiej , podobne trochę momentami zgryźliwe poczucie humoru.

      Usuń
  3. Też, niestety. Nie nadążam za nim. Świetny wynik książkowy:) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Przychodzę z rewizytą, na wstępie pozdrawiam i porozglądam się po Twoim ciekawym blogu :) Też jestem książkowym pożeraczem, więc pewnie tematyka będzie mi bliska :)

    OdpowiedzUsuń