środa, 3 maja 2023

509. Przeczytane w Kwietniu .

 Witam :)

Przeczytane w terminie. Opisane po czasie :/

Do wyzwania trójka E-pik 

gdzie takie były tematy :

1- jestem u siebie
2- wojna i pokój
3- zielono mi!
Przeczytałam 
Ad 1.
Anna Stryjewska -Kochankowie miasta 
Akcja dzieje się w Łodzi (gdzie aktualnie mieszkam)
Opis z okładki:
"Pozbawiony skrupułów Damian robi podejrzane interesy. Kocha żyć ponad stan. Jego młodszy brat, Tomek, prowadzi małą agencję nieruchomości. Jest uczciwy i wrażliwy na krzywdę. Mimo różnicy charakterów mężczyźni postanawiają zawiązać spółkę, do której dołącza Aron, syn bogatego łódzkiego Żyda.

   Tymczasem do biura Tomasza przychodzi starsza kobieta i zleca sprzedaż rodzinnej posesji. Wkrótce okazuje się, że ziemia ta kryje tajemnice z czasów okupacji niemieckiej i zaczynają się pojawiać kolejne problemy. Sprawy jeszcze bardziej się komplikują, kiedy Damian rozkochuje w sobie żonę młodszego brata i interesuje się dziewczyną Arona.

Wielkie namiętności, zdrady, tradycje kłócące się z nowoczesnymi poglądami, a w tle podnosząca się po długim letargu, coraz dynamiczniej rozwijająca się Łódź."

  Nie przepadam za tego typu książkami, gdzie facet tylko palcem kiwnie, a dziewczyny/ kobiety lecą im w ramiona, jak te ćmy do światła... bezmyślnie. Gdy postacie braci Nowickich mają charakter i osobowość nieźle określoną to te "ich" kobiety takie nijakie są. Najciekawszą postacią jest chyba starsza pani Emilia. i tragiczna historia  z czasów II Wojny Światowej, Stefana i Racheli łódzkich Żydów .

Ad 2 ---brak
Ad 3. 
Lisa Unger  - Wyspa Nieprawdy (
zielona okładka)
Kate jest mamą dwójki dzieci. Mimo,że jest zadowolona z obecnego życia to jednak, żeby wyjść z cienia apodyktycznej i jednocześnie bardzo bogatej matki oraz byłego sławnego męża, pisze powieść. Jest to historia na podstawie pamiętników jej ciotki Caroline i jej babki Lane, o tragicznym w skutki romansie. Kate jeszcze nie powiedziała o tym swej matce Birdie, z którą ma bardzo trudne relacje. Chce to zrobić w czasie odwiedzin na wyspie Heart Island, gdzie mieszkają jej rodzice. Z powodu kontuzji nogi syn zostaje w domu z ojcem, a Kate wyjeżdża z córką i jej koleżanką do rodziców. 
   Równocześnie śledzimy wydarzenia dotyczące młodej dziewczyny Emili, która jest kelnerką. 
  Interesujący  thrillerNa początku dość nudnawo, akcja rozkręca się gdy czytamy co się dzieje z Emili. Namieszała dziewczyna strasznie. Wie, że robi źle. Wie co powinna zrobić, ale nie...otępiała jakaś robi to co kazał jej Dean. Decyzje, które podejmuje pod wpływem ślepej miłości są tragiczne w skutkach. Zmuszona do ucieczki kieruje się do miejsca, w którym była kiedyś bezpieczna i szczęśliwa.
Nieświadome swojego istnienia Kate i Emili obierają ten sam cel podróży- Heart Island. 
  Dzieje się, dzieje....zakończenie trochę nie do końca mi się podoba. 

Tę pozycję zgłaszam również pod wyzwanie 
Abecadło z pieca spadło  gdzie w Kwietniu czytano pisarzy na literę U
***

Sophie Hannah- Inicjały zbrodni 

 Prawie 40 lat po premierze ostatnich przygód  Poirota . Nowa powieść  z udziałem słynnego detektywa i nowa autorka wybrana przez spadkobierców Agathy Christie.
 
 Pisarka jest znana z serii kryminałów psychologicznych.
Według mnie udało jej się bardzo dobrze oddać charakter Poirota i jego sposób prowadzenia dochodzenia, a sprawa wyjątkowo ciekawa jest. 
  W pewnej małej restauracji Poirot rozmawia z młodą kobietą, która mu mówi, że zostanie zamordowana i prosi go, ażeby nie szukał potem mordercy, po czym wychodzi. Niedługo okazuje się,że w  tym czasie w niedalekim hotelu, zamordowano trzy osoby, w trzech różnych pokojach o tej samej porze. Poirota prześladuje myśl, że kobieta z kawiarni może być czwartą ofiarą. Niestety nic o niej nie wie.Simon Becett- Chemia Śmierci

  Powieść z gatunku thrillerów, Jest to pierwsza część przygód doktora Davida Huntera, który jest wybitnym specjalistą wąskiej dziedziny-antropolog sądowy.

Małe miasteczko Manham.  David "ucieka" z Londynu na prowincję. Znajduje zatrudnienie jako lekarz rodzinny, do pomocy w przychodni u Henry'ego Maitlanda, miejscowego lekarza. Miasto jest spokojne i ciche, do czasu gdy dwóch braci  znajduje zmasakrowane zwłoki. Policja prosi Huntera o pomoc. Ten jednak nie chce się zgodzić. Zmienia zdanie, gdy zostaje porwana kolejna kobieta i podejmuje współpracę z inspektorem Mackenziem. 
Nie mamy tu opisu prowadzonego śledztwa przez policję,  tylko wydarzenia poboczne dotyczące Davida, które  są wciągające, a sama fabuła bardzo ciekawa.

Cieszę się, że zaglądacie.
Pozdrawiam serdecznie - Mięta :)

8 komentarzy:

 1. Dzień dobry, ta książka "Inicjały..." mnie zaciekawiła 😊 Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 2. 2 pierwsze książki są bardziej w moim stylu :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe lektury. Szczególnie zainteresowała mnie "Chemia śmierci". Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainteresowała mnie ta książka mająca być kontynuacją powieści Agathy Christie, ale nie wiem, czy się zdecyduję na lekturę. Uwielbiam Christie, a - po kilku doświadczeniach z innymi naśladowcami klasyków - jestem przeciwniczką pisania dalszych ciągów przez innych autorów. To nie wychodzi dobrze. Jak trafię na nią w księgarni stacjonarnej, to rzucę okiem do środka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie można jej uznać za kontynuację, jeśli się czytało ostatnią powieść z udziałem H.Poirota - "Kurtyna". Raczej jest to opis jednej ze spraw, które mógł prowadzić pomiędzy tymi znanymi. W czasie jednego z urlopów :)

   Usuń
 5. Tym razem nic dla mnie się nie znalazło. Co prawda czytałam "kontynuację" cyklu Christie, ale jakoś nie spodobało mi się zbytnio.

  OdpowiedzUsuń